Локация: гр.Добрич
Тип: Конкурс "Нов облик на Централен пазар, гр.Добрич и прилежащата му територия"
Площ /РЗП/: 4523 кв.м
Клиент: Община Добрич
Година: 2019
Пазарът от древността е притегателен център за търговия, общуване и комуникация.
През епохите той се променя и еволюира за да достигне до наши дни във вид в ,който трябва да задоволи потребностите на различни групи хора, да създаде нови функции и среда, да оправдае нови очаквания и да ги надгради като даде един далечен хоризонт на развитие.
На мнение сме, че една сграда трябва да бъде проектирана и изпълнена с визия за бъдещето, като отговори на всички съвременни актуални въпроси и зададе нови хоризонти. Нашият пазар общува с хората , с градското пространство и се вписва без да се натрапва излишно в заобикалящата я среда. Тя създава цялостно преживяване, което се засилва от различните нива и модули, ясно изразени в обема на сградата и подчертани от леката и ефирна фасада.
Ситуираме сградата в границите на парцела , като оставяме максимално улично пространство за свободно придвижване, озеленяване , водни площи и паркинг /39 паркоместа по ул.“Отец Паисий“/. Зареждането на стоката става от изток по ул.“Огоста“. Тя е от типа „споделена улица“ с усилена паважна настилка, като зареждането става рано сутрин в определен времеви диапазон в, който няма все още голямо пешеходно движение. За да се улесни и ускори зареждането по източната фасада, има платформи с конвейерна ролкова система с , която по-лесно се вкарва продукция в сградата, а вътре има пазарски колички за бързо и лесно придвижване на стоката до всеки щанд.
Функционалното зониране на пазара, което сме разработили максимално улеснява и разнообразява придвижването на хора и стоки. Сградата е с габарит 130/35 метра , като тя бива разделена на четири модула. Единият модул от север е определен за административна сграда , асансьор и достъп до подлеза, като е осигурена достъпна среда за хора в неравностойно положение. Асансьора е достъпен от подлеза , на ниво терен/улица и съответно е свързан с административната сграда.
Администрацията е решена на три нива. На първото са разположени стълбищна клетка, охрана , помещение за административен персонал и ежедневно обслужване на клиенти, малка кухня и тоалетна. На вторие етаж е секретарски офис, директорски офис с конферентна маса, малка кухня и тоалетна. Последния етаж е със озеленен покрив и дава просторна гледка към пазара и околните пространства и служи за отдих.
Трите еднакви по големина модула на пазара са привързани към съществуващия терен и са на различни нива. Всяко ниво се преодолява с рампа или стълби, като около стълбите са групирани паркова среда с водна завеса, места за отдих на различни нива и чешми. Транслираните модули на пазара създават приятен ритъм, който разнообразява интериора.
Фасадата е решена с автоматични щори от импрегнирано дърво, прозрачен и матиран поликарбонат. Ъгълът на щорите може да се променя , да се затворят напълно, да се отворя към улицата или към зоната за зареждане. Различните материали и плътност на щорите създава неповторимо усещане за лекота , а контролът на ъгъла на всяка щора може да направи сградата да изглежда различна всеки ден или според сезона да е отворена или затворена изцяло.
Конструкцията на пазара е от пространствен стоманен скелет, носеща вторична дървена конструкция и финиш от покривен термопанел и остъкляване. Горното осветление и мрежата от дървени греди под нея осветяват тъмните участъци в средата на сградата, правят „шарена“ сянка и създават лекота и ефирност на сградата.
Решението на индивидуалният щанд с габаритни размери 350x300x140 и квадратура 5м2 е част от модулна система, състояща се от 4 основни елемента (щанд за продажба на плодове и зеленчуци със място за продавач, презентационен щанд за продажба на плодове и зеленчуци, щанд за охладена риба и ъглов модул).
Щандовете са разработени по техническото задание и са обурудвани с обеми за съхранение в горната и долната част, заключващи се колела, осветление, и са захранени с електричество. Връзката между тях се осъществява чрез подвижен плот, който дава възможност за сепариране на вътрешността на щандовата композиция от външни лица и предоставя повърхност за поставяне на пакети с покупки, по време на търговската дейност. Под плота и над козирката на щанда са поставени светлинни лед ленти, за допълнително осветяване на стоката и улеснение на продавача при работа. Място за сядане не е предвидено поради особеностите в определението за комфорта на различните типове. Външнят корпус на модулите е изработен от 2мм формован ламаринен лист привързан към профилна конструкция. Позициите за излагане на стоки са подвижни, изтеглящи се към вътрешността на щанда, където става зареждането и опресняването на продукцията. Щандовете са на 8-10 см от подовата настилка и осигуряват достъп при миенето и‘. Ъгловите модули предоставят възможност за излагането на продукти с по-голям габарит и с геометрията си допринасят за мекотата на ходовата линия и усещането на обектите в интериора.
Формообразуването на щандовете и търговските обекти се базира на скосение от 25 градуса на лицето на щанда. Това създава инпулсивен приканващ сигнал в посетителите, разширява лицевата повърхност на щанда и спомага за развитието на експозиционната площ.
Цветовото решение е монохромно и предоставя чиста и благоприятна графична среда за излагане на продукти в разнообразни и ярки гами. Лицето над козирката е с височина 1 м и е подходящо за опис с цени и информация на продуктите. Описът се прави на ръка с флумастер на магнитна дъска. Към щандовата композиция принадлежи и подова линейна информационна графика, водеща купувача до конкретната зона с продукти обозначена с цвят и икона над модулната композиция.
Към главната и най-натоварена пешеходна улица „Отец Паисий“ ще ориентираме автоматични машини/вендинг машина/ за подаване на свежи зеленчуци и плодове за хора които бързат или не искат да влизат в пазара и искат да си вземат едининичен продукт.
Разработването на съвременен архитектурен обект с търговска дейност и определени естетически и функционални характеристики би допринесъл за разнообразяването на социалния и икономическия живот на региона не само на национално ниво, но и заради близоста на пристанищни градове по крайморието на Румъния и България. Ифраструктурата му би послужала за организиране на събития с особено отношения към стопанския отрасъл и земеделието, както и за туристическа атракция на локално ниво.