Детска градина "Шевица"


INFO

Име:           Детска градина "Шевица"/ кв.Горна баня

Тип:           Конкурс

Площ /РЗП/:   2273 кв.м

Възложител:   Столична Община

Година:       2019

TEXT

   КОНЦЕПЦИЯТА НА ПРОЕКТА Е ВПЛИТАНЕ НА ГЕОМЕТРИЯТА НА ТРАДИЦИОННАТА БЪЛГАРСКА ШЕВИЦА ВЪВ ФУНКЦИОНАЛНОТО И ОБЕМНО СТРУКТУРИРАНЕ НА СГРАДАТА  И ОКОЛНАТО ПРОСТРАНСТВО.  ИДЕЯТА Е ОБВЪРЗАНA И С ЧИСЛОТО ШЕСТ- 6 /ШЕСТ ГРУПИ ОТ ДЕЦА/, КОЕТО СИМВОЛИЗИРА ШЕСТТЕ ЦВЯТА НА ДЪГАТА, БАЛАНСА , ХАРМОНИЯТА, РАДОСТТА ОТ ТВОРЧЕСКАТА ИЗЯВА И ВСИЧКИ ВИДОВЕ ИЗКУСТВА. 

 В ГЕОМЕТРИЯТА ПРАВИЛЕН ШЕСТОЪГЪЛНИК  Е ХЕКСАГОНЪТ. ТОЙ СЛУЖИ ЗА ОСНОВЕН МОДУЛ ПРИ РАЗВИТИЕ НА ЗАДАЧАТА. ФОРМАТА МУ ПОЗВОЛЯВА ПО-ГОЛЯМА ПЛОЩ НА ОСЛЪНЧАВАНЕ КЪМ ЮЖНИТЕ ИЗЛОЖЕНИЯ НА СГРАДАТА.   ОБОСОБЕНИ СА ШЕСТ ОСНОВНИ МОДУЛА- ДВЕ ГРУПИ ДЕТСКА ЯСЛА /ЕДНО ДВУЕТАЖНО ТЯЛО/; ДВА МОДУЛА С ПО ДВЕ ГРУПИ ДЕТСКА ГРАДИНА /ДВЕ ДВУЕТАЖНИ ТЕЛА/; ЕДИН ЕДНОЕТАЖЕН МОДУЛ ЗА СПОРТНА ЗАЛА И МУЗИКАЛНИ ЗАНИМАНИЯ; ЕДИН ЕДНОЕТАЖЕН МОДУЛ ЗА КУХНЯ,ПЕРАЛНО И ТЕХНИЧЕСКИ ПОМЕЩЕНИЯ; ЕДИН ДВУЕТАЖЕН МОДУЛ ЗА АДМИНИСТРАЦИЯ И КОРИДОР, ФЛУИДНО ПРЕМИНАВАЩ И СВЪРЗВАЩ ОТДЕЛНИТЕ ОБЕМИ. ВСЕКИ МОДУЛ Е СЪС СОБСТВЕН ЦВЯТ И МАТЕРИАЛ, ЗА ДА СЕ ОБОСОБИ КАТО ФУНКЦИЯ, НО СЪЩЕВРЕМЕННО Е И ЧАСТ ОТ ЕДИН ОБЩ ОРГАНИЗЪМ.  

   ДУМАТА „ДЕТСКА ГРАДИНА“ СЪЩО БЕ ВОДЕЩА ПРИ РАЗРАБОТВАНЕ НА ЗАДАЧАТА. ТЯ ПОКАЗВА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО НА СГРАДА И ОКОЛНА СРЕДА, ПРЕПЛЕТЕНИ ПОМЕЖДУ СИ, БЕЗ ПЛЪТНИ ПРЕГРАДИ И ОБЕМИ МЕЖДУ ОТДЕЛНИТЕ ФУНКЦИОНАЛНИ ЕДИНИЦИ.  

   НАЛИЧИЕТО НА ВИТОША ПЛАНИНА В НЕПОСРЕДСТВЕНА БЛИЗОСТ , СЪЩО ЗАДЪЛБОЧАВА СИЛНАТА ВРЪЗКА МЕЖДУ СГРАДА-ПРИРОДА.  

 ПАРЦЕЛЪТ ОТРЕДЕН ЗА ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ СЕ НАМИРА В ТИХ И СПОКОЕН КВАРТАЛ /ГОРНА БАНЯ/, СЪС СЛАБО РАЗВИТА ИНФРАСТРУКТУРА, НО И С МАЛЪК ТРАФИК НА АВТОМОБИЛИ, НЕ Е ПРЕКАЛЕНО НАСЕЛЕНО, ОКОЛНИТЕ СГРАДИ СА ПРЕДИМНО НИСКОЕТАЖНИ КЪЩИ И МАЛКО НА БРОЙ СРЕДНОЕТАЖНИ МНОГОФАМИЛНИ ЖИЛИЩНИ СГРАДИ.

 ЛОКАЦИЯТА Е ЛЕСНОДОСТЪПНА ПЕША И С ВЕЛОСИПЕД, БЛИЗКО ДО ЦЕНТРАЛНАТА ЗОНА НА КВАРТАЛA.   СГРАДАТА Е РЕШЕНА ОТ ОБЕМИ НА ЕДИН И ДВА ЕТАЖА,  МОНОЛИТЕН СКЕЛЕТ ОТ СТОМАНОБЕТОН И СКАТНИ ПОКРИВИ, НЯМА ПОДЗЕМНИ И ПОЛУВКОПАНИ ЕТАЖИ. ПРИЛЕЖАЩИЯТ ТЕРЕН ОКОЛО СГРАДАТА Е ПРЕДИМНО РАВЕН, КАТО ТОВА СЕ ПОСТИГА С ПОДПОРНИ СТЕНИ В ЗОНИТЕ В КОИТО ИМА ГОЛЯМА ДЕНИВЕЛАЦИЯ МЕЖДУ ПАРЦЕЛА И СЪСЕДНИТЕ УЛИЦИ И ИМОТИ.     

 ПРОБЛЕМЪТ С ПРЕКОМЕРНОТО ПРЕГРЯВАНЕ НА ЮЖНИТЕ ФАСАДИ Е РЕШЕН ЧРЕЗ СТРЕХИ И ТЕРАСА, ОСИГУРЯВАЩИ НЕОБХОДИМОТО ЗАСЕНЧВАНЕ.                                              ЗАПАЗЕНИ СА ДЪРВЕСНИТЕ ВИДОВЕ С НАЙ-ГОЛЯМА ВЪЗРАСТ, ВИСОЧИНА И В СРАВНИТЕЛНО ДОБРО СЪСТОЯНИЕ.            

 ПРЕДВИЖДА СЕ ИЗПОЛЗВАНЕ НА ТРОЕН СТЪКЛОПАКЕТ ЗА СГРАДАТА, ПОРАДИ НАЛИЧИЕ НА ГОЛЕМИ ОСТЪКЛЕНИ ПЛОЩИ, КОЕТО ЩЕ МИНИМАЛИЗИРА РАЗХОДИТЕ ЗА ОТОПЛЕНИЕ И ЩЕ ПОДОБРИ КОМФОРТЪТ В СГРАДАТА.       

 ИМА ДВА ВХОДА ЗА ОТДЕЛНИТЕ ГРУПИ, ДВЕ ВЪТРЕШНИ  СТЪЛБИЩА, ДВЕ ВЪНШНИ СТЪЛБИ ЗА ДИРЕКТЕН ДОСТЪП ОТ ГОРНИЯ ЕТАЖ ДО ПЛОЩАДКИТЕ ЗА ИГРА,  ДВА ПРИРОДНИ КЪТА /ВЪТРЕШНИ ДВОРОВЕ/ С РАСТИТЕЛНОСТ И ВОДНО ОГЛЕДАЛО, СВЪРЗАНИ С КОРИДОРИТЕ И ДЕТСКИТЕ ПОМЕЩЕНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ЕСТЕСТВЕНА ВЕНТИЛАЦИЯ, ОСВЕТЛЕНИЕ И ВРЪЗКА С ПРИРОДАТА.    

 В ИНТЕРИОРА СА ИЗПОЛЗВАНИ НАТУРАЛНИ МАТЕРИАЛИ И ПАЛИТРА ОТ ЦВЕТОВЕ ХАРАКТЕРНИ ЗА ВСЕКИ ЕДИН МОДУЛ.           ОСНОВЕН ПРИНЦИП ПРИ ПРОЕКТИРАНЕ НА ДЕТСКИТЕ ПОМЕЩЕНИЯ Е ОТВОРЕНИ ПРОСТРАНСТВА, ВЗАИМНО ПРОНИКВАЩИ И КОНТАКТУВАЩИ ПОМЕЖДУ СИ.  ДЕЦАТА НЕ ОБИЧАТ ЗАТВОРЕНИ И ПРЕКАЛЕНО ТИХИ ПОМЕЩЕНИЯ, ТОВА ГИ ПЛАШИ , СТРЕСИРА И ИЗНЕРВЯ. TE СПЯТ ПО-ДОБРЕ КОГАТО ИМА ФОНОВ ШУМ. ШУМЪТ СЪЩО ПОМАГА ЗА ПО-ДОБРАТА КОНЦЕНТРАЦИЯ НА ДЕЦАТА, УЧИ ГИ ДА СЕ АБСТРАХИРАТ ОТ НЕГО И ПОКАЗВАТ ПО-ДОБРИ РЕЗУЛТАТИ ПРИ ОБУЧЕНИЕТО СИ. 

 ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНО ПРИ СЪЗДАВАНЕТО НА ПОМЕЩЕНИЯТА ЗА ДЕЦА БЕ ВРЪЗКАТА ВЪТРЕШНО ПРОСТРАНСТВО-ОКОЛНА СРЕДА.   ИМЕННО ПОРАДИ ТОВА ЧАСТ ОТ ПРОЗОРЦИТЕ СА ДО ПОДA. ПО ТОЗИ НАЧИН ВЪНШНOTO/ДВОРНО/ И ВЪТРЕШНИТЕ ПРОСТРАНСТВА КОНТАКТУВАТ И ИЗГРАЖДАТ СОБСТВЕНА ВРЪЗКА.   ПРЕЗ ПЪРВИЯ ЕТАЖ И ПОКРИВА НА МОДУЛИТЕ С ГРУПИ ОТ ДЕТСКАТА ГРАДИНА, ПРЕМИНАВАТ „КУХИ ДЪРВЕТА“ -СВЕТЛИННИ ТУНЕЛИ, ОСИГУРЯВАЩИ И ЕСТЕСТВЕНА ВЕНТИЛАЦИЯ.   ЛЕГЛАТА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА СА ДВУЕТАЖНИ , ОБЕЗОПАСЕНИ С МРЕЖИ. МОДУЛНИТЕ МЕБЕЛИ В ЗАНИМАЛНИТЕ ПОЗВОЛЯВАТ ЗАНЯТИЯ НА ЦЯЛАТА ГРУПА ИЛИ НА ОТДЕЛНИ МАЛКИ ГРУПИ.    ДВОРНОТО ПРОСТРАНСТВО СЪЩО Е РЕШЕНО С ГЕОМЕТРИЧЕН ХЕКСАГОНОВ МОДУЛ. ПЛОЩАДКИТЕ ЗА ВСЯКА ГРУПА СА С РАЗЛИЧНИ ЦВЕТОВЕ, ПОДОБНО НА ФАСАДИТЕ НА ВСЕКИ МОДУЛ.

 ПЛОЩАДКАТА ЗА ИГРА НА ВСЯКА ГРАДИНСКА ГРУПА РАЗПОЛАГА СЪС „ЗАМЪК“ НА ТРИ НИВА, С ПЪРЗАЛКА, ДВА ВИДА ЛЮЛКИ , МЕСТА ЗА КАТЕРЕНЕ И ТЕРАСИ НА РАЗЛИЧНИ НИВА. ИДЕЯТА НА СЪОРЪЖЕНИЯТА Е ДА РАЗВИВАТ ФИЗИЧЕСКИТЕ И УМСВЕНИТЕ ФУНКЦИИ НА ДЕЦАТА . НА ОПРЕДЕЛЕНИ МЕСТА ИМА  ВОДНИ ЕЛЕМЕНТИ, ВЪНШНИ ЧЕШМИ, ПЕЙКИ И КОШЧЕТА ЗА РАЗДЕЛНО СЪБИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИ.  

 НЕПОСРЕДСТВЕНО ДО КУХНЯТА ИМА ЗЕЛЕНЧУКОВА ГРАДИНА , В КОЯТО ЩЕ СЕ ОТГЛЕЖДАТ И ИЗПОЛЗВАТ ПРОДУКТИ ЗА ПРИГОТВЯНЕ НА РАЗНООБРАЗНО ХРАНИТЕЛНО МЕНЮ. ДВЕТЕ ВОДНИ ОГЛЕДАЛА ЩЕ СЪБИРАТ В РЕЗЕРВОАР ДЪЖДОВНАТА ВОДА, КОЯТО ЩЕ СЕ ИЗПОЛЗВА ЗА ЗЕЛЕНЧУКОВАТА ГРАДИНА И ЗА ПОЛИВНИ НУЖДИ. ДЕЦАТА АКТИВНО ЩЕ ПОМАГАТ ПРИ САДЕНЕ, ОТГЛЕЖДАНЕ И СЪБИРАНЕ НА РЕКОЛТАТА ОТ ЗЕЛЕНЧУЦИ. ТОВА ЗАСИЛВА ВРЪЗКАТА ЧОВЕК –ПРИРОДА И СЪЗДАВА НАВИЦИ , УВАЖЕНИЕ И ОТНОШЕНИЕ НА ДЕЦАТА КЪМ ОКОЛНАТА СРЕДА И ХРАНА.  

 ТЪРСЕНИ СА ПРАКТИЧНИ И ИКОНОМИЧНИ РЕШЕНИЯ ЗА СПРАВЯНЕ С ПРОБЛЕМИТЕ НА СГРАДАТА, КОИТО МАКСИМАЛНО НАМАЛЯВАТ НУЖДАТА ОТ ПО-СКЪПО СТРУВАЩО  ТЕХНОЛОГИЧНО ОБОРУДВАНЕ.

© 2019 Mezame studio. All Rights Reserved